Każdy okres Roku Liturgicznego ma swoją specyfikę i coś z czym najbardziej go kojarzymy, a odróżnia go to od pozostałych. Myślę, że gdyby zrobić test niedokończonych zdań, to w odpowiedzi do „z (tu wstawić okres) najbardziej kojarzę…” mielibyśmy mniej więcej takie odpowiedzi: Adwent – Roraty, Boże Narodzenie – Kolędy, Wielki Post – Droga Krzyżowa, Wielkanoc – no… może inne pieśni? No właśnie może inne pieśni, które w sumie z czasem nam powszednieją, a często nawet są wymieszane z pieśniami, które słyszymy cały rok, czyli w sumie Procesja Rezurekcyjna kończy tą naszą radość Zmartwychwstania. Dziś chciałbym opisać coś co moim zdaniem jest wstanie przedłużyć tą naszą radość.

 Było ich troje. Ta, którą nazywał Matką, ten którego nazwał Opoką i ten, do którego mówił Przyjacielu…

Maryja na wszystkich ikonach, choć każda z nich przedstawia inny Jej przymiot, jest taka sama – pełna łaski. Jest Nową Niewiastą żyjącą w Duchu świętym i tak z Nim zespoloną, że stała się jakby Jego obrazem, Jego wielkim arcydziełem. Tak szczodrze obdarowana, nie uroniła ani jednej kropli wody żywej płynącej z Jej wnętrza. Patrzymy na Nią i uczymy się od Niej relacji z Bogiem, którego Ona zna jak nikt inny.

Właśnie rozpoczęliśmy Adwent- czas radosnego oczekiwania, postanowiłem dlatego napisać kilka słów o tym czasie. Pomyślałem jednak, że tych czysto teoretycznych tekstów o Wieńcu Adwentowym, o braku Gloria w Liturgii, o Fioletowym i Różowym ornacie i o wszystkim tym co się wiąże z tym czasem, jest na tyle dużo, że bezsensu powtarzać to co jest wszędzie (na naszej stronie także trochę tekstów się już pojawiło). Dlatego warto pochylić się nad kilkoma sprawami, jak ja to nazywam, do pomyślenia na wieczór.

W Ruchu Światło- Życie, szczególnie w naszej diecezji, łatwo rozpoznać, kto jest z jakiej diakonii. Skąd to się bierze? W sumie ciężko to określić, bo w teorii ubieramy się podobnie, czyt. Każdy po swojemu, nie nosimy wielki tabliczek z hasłami typu: „Dzisiejszy dym sponsoruje DDL” albo „Wszystkie znaki na niebie i pięciolinii wskazują, że DDMuz nadchodzi” (taki tam suchar na rozluźnienie ;p). Jak nie baner, ani nie ubiór, to co? Może trochę zachowanie, może trochę inne tematy i inne słownictwo, no ja na przykład jak słyszę: synkopa, modulacja lub coda, zastanawiam się czy w ogóle są takie słowa. I teraz chciałbym się skupić na tym „zachowaniu”.

Mamy królową! Królową, o której nikt nie zawoła: Król umarł! Niech żyje król! Mamy królową, która żyje wiecznie w Bogu, królową, która jest pierwszym człowiekiem wziętym z duszą i ciałem do nieba, królową, która jest matką Bożą i naszą matką przez łaskę. Mamy królową o Sercu Niepokalanym, potężną i straszną jak wojsk uszykowanych tysiące i dobrą jak chleb. Kogoś, kto poznał Prawdę - wie dobrze, kim jest człowiek i ogląda Boga. Kogoś, kto jest wolny wolnością dzieci Bożych. Królowa, ta choć jest Panią Nieba i Ziemi jest Królową Polski. Ona zna nasze dzieje, rozumie je, sama przecież w nich uczestniczy przez wiarę swoich dzieci; zna ich cel - Bożą myśl, która następne wieki chce uczynić szczęśliwymi przez ewangelię, przez cnotę i łaskę, sprawiedliwość i pokój. Czym jesteś Polsko?