Jako, że nasze rekolekcje przeniosły się w nowe, nieco dalsze miejsce, proponujemy wszystkim chętnym wspólny przejazd pociągiem z Gorzowa Wlkp. lub Zielonej Góry. Dojazd do Poznania będzie pociągami REGIO, bezpośrednio do ośrodka również pokierują animatorzy jadący z uczestnikami. Bardzo prosimy chętne osoby o kontakt bezpośrednio z animatorami (adresy email poniżej)

To był mój trzeci KODAL. Zanim podjąłem decyzję, czy znajdę się w gronie KODAL-owiczów, toczyłem wewnętrzny spór, czy chcę tu przyjechać, czy mam swoje miejsce w diakonii.

Tak naprawdę byłem już zdecydowany na inny rodzaj odpoczynku, ale znalazł się ktoś, kto mi powiedział, że w tym czasie moje miejsce jest w Głogowie. Rzeczywiście, gdy przybyłem na miejsce rekolekcji i zacząłem witać się ze znajomymi, zauważyłem, że to jest moja właściwa wspólnota, ale to był dopiero początek.

Trzeci KODAL posiada ten komfort, że nie ma żadnych weryfikacji i testów, dlatego można skupić się tylko na sferze duchowej - i tak było ze mną. Piątego dnia Pan Bóg poruszył moje serce, gdy mogłem go prawie namacalnie dotknąć w postaci eucharystycznej. W tym czasie również zdeterminowałem się w pełniejszy sposób do modlitwy i zobaczyłem w niej wielki dar dla wspólnoty. Za to wszystko i za was wszystkich pragnę Mu podziękować! Chwała Panu!

Z diakonią liturgiczną związany jestem już długi czas, jednak przyjazd na KODAL był dla mnie nowym doświadczeniem. Ze względu na różne obowiązki lub moje lenistwo nie przyjeżdżałem wcześniej. Dopiero w tym roku, dzięki usilnym namowom kilku osób, zdecydowałem się pojechać na KODAL zimowy...

Mimo chęci pojawiły się trudności. Studia nie pozwoliły mi uczestniczyć w rekolekcjach od początku. Przyjazd w połowie trwania oazy nie był prosty, potrzebne było szybkie dostosowanie się do rytmu tam panującego. Jednak dzięki Łasce objawiającej się w otwartości i życzliwości osób które uczestniczyły w oazie bardzo szybko się zaaklimatyzowałem.

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii (KODAL) to forma specjalistycznych rekolekcji i kursu jednocześnie zawiązanych z liturgią. Organizowane są one przez Diecezjalną Diakonię Liturgiczną Ruchu Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Zadaniem KODAL-u jest pomoc w przygotowaniu do pełnienia posługi w liturgii we wspólnocie Kościoła parafialnego i diecezjalnego.

To był mój pierwszy KODAL. Miałem wątpliwości, czy warto pojechać, czy sobie poradzę, ponieważ nie ukończyłem jeszcze kursu lektorskiego. Zachęcił mnie jednak mój duszpasterz, więc ostatecznie pojechałem.

Już po dwóch dniach stwierdziłem, że wiem o wiele więcej, niż przed kursem. W nauce Mszału pomagali mi koledzy z wyższych stopni. Liturgii Godzin, z którą nie miałem dotąd do czynienia, nauczyłem się w parę dni. Zaskoczyło mnie w niej to, że Psalmami da się tak dobrze modlić. Uczestniczyłem też w pierwszej w życiu Mszy Świętej po łacinie.