Komentarze

Komentarz przed Liturgią:

Eucharystia rozpocznie się procesja wejścia, która jest symbolem wędrówki Kościoła ku zbawieniu. My jako wspólnota ochrzczonych, kierując się przykazaniami, podążamy za Dobrym Pasterzem, który jest naszym przewodnikiem na drodze do wiecznego szczęścia. Wchodząc w dzisiejsza liturgię skierujmy nasze myśli i serca ku wspólnej wędrówce.


Komentarz przed znakiem pokoju:

Za chwile nastąpi moment przekazania znaku pokoju. Jednocząc się w Bożej owczarni, uczynimy gest skinienia głowy lub podania dłoni osobą stojącym najbliżej nas. Jest to znak, przez który przepływa wielka miłość, którą otrzymaliśmy od Boga, stając się jego umiłowanymi dziećmi. Chciejmy dzielić się tym darem z naszymi braćmi w Kościele.

 

 

 

Komentarz przed prefacją:

Podczas modlitwy dziękczynnej, zwaną też prefacją, kapłan wyrazi wdzięczność Bogu za Jego zbawczą łaskę. Poprzez wsłuchiwanie się w te słowa, możemy sami doświadczyć głębi Bożej miłości i zrozumieć, jak wielki dar otrzymujemy. Niech ten moment stanowi nasze osobiste podziękowanie za wszelkie grzechy, które zostają nam odpuszczone.

Komentarz przed znakiem pokoju:

Znak pokoju, który wkrótce będziemy przekazywać sobie nawzajem, jest symbolem jedności i miłości w naszej wspólnocie. Chociaż jest to gest pełen znaczenia, warto pamiętać o aktualnych wytycznych liturgicznych, które zalecają ograniczenie przekazywania znaku pokoju tylko do osób bezpośrednio obok nas. Dzięki temu możemy uświadomić sobie, że poprzez skupienie naszej miłości na najbliższych, budujemy więź i wspólnotę w duchu Eucharystii.

Komentarz przed Liturgią

Gromadzimy się na wspólnotowym przeżywaniu Liturgii Wigilii Paschalnej. Szczytu całego roku liturgicznego, w czasie której Chrystus przejdzie ze śmierci do życia, zwyciężając grzech. Rozpoczniemy od liturgii światła, w czasie której zapalimy nowy paschał – symbol Chrystusa, który przez zmartwychwstanie rozświetla ciemność. Stojąc z zapalonymi świecami będziemy słuchać Orędzia wielkanocnego i razem z kantorem dziękować Bogu za Chrystusowy dar zmartwychwstania, za  zmazanie niewinną Krwią dłużnego zapisu starodawnej winy. Podziwiając jasność płomienia świecy paschalnej cieszmy się, że Chrystus zmartwychwstały opromienia swoim blaskiem całą ziemię i każdego z nas. Dzięki Niemu wolni jesteśmy od mroku i strachu śmierci.

Komentarz przed Liturgią Słowa 

Tylko jednego dnia roku Liturgia Słowa jest tak rozbudowana. Przedstawia nam ona historię zbawienia ludzkości – od stworzenia świata po chwalebne zwycięstwo Syna Bożego nad śmiercią. Na każde wezwanie kapłana: „Módlmy się” wstajemy, po czym odpowiadamy: „Amen”. Po 3 czytaniu nie zostanie wypowiedziana aklamacja „oto słowo Boże”, gdyż następujący po nim psalm stanowi kontynuacje czytania. Wsłuchajmy się w skierowane do nas Słowo, a psalmy i modlitwy niech staną się naszą szczerą odpowiedzią.

Komentarz przed Liturgią Chrzcielną 

Za chwilę odśpiewamy Litanię do Wszystkich Świętych, rozpoczynając tym samym Liturgię Chrzcielną. W tym czasie odnowimy także przyrzeczenia chrzcielne, które najpierw to rodzice złożyli w naszym imieniu, a teraz już my jako świadomi chrześcijanie możemy wypowiedzieć samodzielnie.

Komentarz przed procesją rezurekcyjną

Ogłaszając tryumf naszego Zbawiciela nad śmiercią, chciejmy wyruszyć w procesję rezurekcyjną. Niech nasza wędrówka wskazuje na ciągłe podążanie ludu Bożego do domu Ojca, w którym będziemy mogli przebywać dzięki wydarzeniom Paschalnym.

Przed Liturgią:
Obchodzimy dzisiaj Drugą Niedzielę Wielkanocną zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Miłosierdzia ma swój głęboki sens teologiczny, który wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia, a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Otwórzmy nasze serca na Bożą miłość i w modlitwie poprośmy o godne przeżycie rozpoczynającej się Eucharystii.


Przed błogosławieństwem:
Dzisiejsza niedziela nie jest tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale również czasem łaski dla wszystkich ludzi. Prośmy zatem, aby Boże błogosławieństwo, które za moment zostanie nam udzielone, pomogło nam w zauważaniu darów, które dostajemy od Ojca.

Komentarz przed Liturgią:

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, a nasza uwaga jest kierowana na Krzyż Chrystusa. Chrystus cierpiąc za nasze grzechy, poświęcił swoje życie, abyśmy my mogli je odzyskać. W dzisiejszej Liturgii chcemy oddać szczególną cześć Chrystusowi umęczonemu i osamotnionemu. Kapłan wejdzie procesyjnie
w ciszy, nie będą niesione żadne znaki. Celebrans będzie leżał krzyżem przed ołtarzem. Postawa ta wyraża ból i smutek Kościoła.

Komentarz przed Adoracją Krzyża:

Za chwilę do ołtarza zostanie przyniesiony Krzyż. Kapłan będzie odkrywał Krzyż w 3 etapach. Kapłan za każdym razem będzie wypowiadał słowa, na którą będziemy odpowiadać: Pójdźmy z pokłonem. Następnie celebrans odda cześć Krzyżowi, przez pocałunek. Po czym zostanie umieszczony koło ołtarza do osobistej adoracji.

Komentarz przed Mszą
Zgromadziła nas tutaj razem miłość Chrystusa. Dzisiejszego dnia obchodzimy pamiątkę Najświętszej Wieczerzy, podczas której Syn Boży pozostawił nam Ofiarę
i Ucztę swojej, wiecznej miłości. Zamyka nam ona czas Wielkiego Postu i rozpoczyna Triduum Paschalne. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus Chrystus ustanowił dwa sakramenty : sakrament eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. Jezus Chrystus stał się prawdziwym Barankiem Paschalnym, ofiarował się za nas wszystkich oraz napoił swoją krwią, która stała się naszym źródłem wiecznego życia. Jezus Chrystus gromadzi nas wokół swego stołu, gdzie przemieni chleb
i wino w swoje Ciało i Krew. Wdzięczni za dary Ciała i Krwi, trwajmy w skupieniu na modlitwie.

Komentarz przed Gloria
Pierwszy raz od rozpoczęcia Wielkiego Postu za moment odśpiewamy „Chwała na wysokości Bogu”. Podczas śpiewu zabrzmią dzwony i organy, które umilkną do Wigilii Paschalnej.

Komentarz przed obmyciem nóg
Za moment celebrans obmyje nogi przedstawicielom naszej wspólnoty parafialnej, na wzór Chrystusa, który uniżył się przed apostołami. Obrzęd ten nosi nazwę mandatum, co w języku łacińskim oznacza przykazanie. Jest on wyrazem pokory i służby. Chrystus wzywa nas, abyśmy naśladowali go w pokornej służbie bliźniemu oraz szerzyli jego przykazania.

 

Komentarz przed Liturgią:

 - gdzie występuje pierwsza forma wejścia – procesja.

Gromadzimy się poza Wieczernikiem, uobecniając wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, gdy Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby dokonać misterium paschalnego. Na początku Liturgii przyniesione przez nas palmy zostaną pokropione wodą święcona a następnie zostanie odczytana Ewangelia, po której wyruszymy w procesji do naszej świątyni. 

- gdzie występuje druga forma wejścia – uroczyste wejście. 

Gromadzimy się w Wieczerniku, uobecniając wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, gdy Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby dokonać misterium paschalnego.
Na początku Liturgii przyniesione przez nas palmy zostaną pokropione wodą święcona a następnie zostanie odczytana Ewangelia, po której kapłan wraz z posługującymi uda się do prezbiterium.  

- gdzie występuje trzecia forma wejścia – zwykłe wejście.

Gromadzimy się w Wieczerniku, uobecniając wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, gdy Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby dokonać misterium paschalnego. Misterium to nadprzyrodzona rzeczywistość, której my jako ludzie nie jesteśmy w stanie zrozumieć bez wiary.

Komentarz przed Ojcze Nasz:

Podczas odmawiania modlitwy pańskiej przyjmujemy postawę stojącą, która wyraża gotowość do pójścia za Chrystusem. Dodatkowo Mszał Rzymski wskazuje, że tylko Kapłan powinien mieć rozłożone ręce, a lud złożone, które są natomiast znakiem gotowości do przyjęcia tego, czego chce od nas Bóg.

Komentarz przed Liturgią:
Za chwilę rozpoczniemy Liturgię V Niedzieli Wielkiego Postu, która jest przedostatnią niedzielą okresu przygotowań na przyjście Pana. Podczas Liturgii Słowa, usłyszymy czytania, które zachęcają nas do refleksji kim jest dla nas Jezus. Wyciszmy nasze myśli i w modlitwie do Ducha świętego poprośmy, abyśmy przeżyli tę Eucharystię z otwartymi sercami.

Komentarz przed Credo:
Za moment wspólnie wypowiemy słowa modlitwy credo. Credo pochodzi z języka łacińskiego i oznacza “wierzę”. Niech świadomie wypowiedziana modlitwa będzie wyznaniem naszego serca i rozumu, że wierzymy w Boga, który działa w Trójcy Świętej w życiu każdego z nas i Kościele.

Komentarz przed Liturgią:
Gromadzimy się na Eucharystii w Niedzielę radości. Jej nazwa - Laetare - pochodzi od słów antyfony na wejście, która wzywa do radowania się wszystkich, którzy kochają Boga. Wyjątkowy jest także różowy strój szat liturgicznych oraz fakt, że ta niedziela jest jedyną w Wielkim Poście, podczas której możemy dostrzec
w Kościele kwiaty. Dlatego dziś szczególnie cieszmy się z przebywania w Domu Pańskim i złączmy się we wspólnej modlitwie.

Komentarz przed prefacją:
Prefacja jest modlitwą dziękczynną, którą kapłan zanosi do Boga. Przepełnieni Światłem Chrystusa, chciejmy w radości stawać się dziećmi, które nie błądzą
w ciemnościach spowodowanych grzechem, ale trwają w nauce Jezusa. Skupieni na modlitwie, włączmy się we wspólnotowe dziękczynienie za dary, które każdego dnia ofiaruje nam Dobry Bóg.

Przed Eucharystią:
W trzecią niedzielę Wielkiego Postu, słyszymy o wodzie żywej, której źródłem jest Jezus. Wszystko, co mamy pochodzi od Niego. Chciejmy podczas tej rozpoczynającej się Liturgii prosić o to, abyśmy nie odrzucili, tego co otrzymaliśmy.

Przed błogosławieństwem: 
Za moment zostanie nam udzielone Boże błogosławieństwo. Niech umacnia nas ono do trwania w wierze i w naszych postanowieniach. Chciejmy przyjąć je
z wdzięcznością za wszystko, czym obdarował nas Ojciec.

Komentarz przed Mszą Świętą:

Środą Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czyli 40-dniowy czas przygotowań do Świąt Paschalnych. Jest to czas postu, modlitwy i jałmużny. Zaczynamy dziś również kwartalne dni modlitwy o ducha pokuty, które potrwają do najbliższej niedzieli. Zachęcają one do skruchy i modlitwy o trzeźwość. Wyciszmy się, aby godnie przygotować się do rozpoczynającej się liturgii.

Komentarz przed posypaniem głów popiołem:

Za chwilę kapłan posypie nasze głowy popiołem. Znak ten ma nam przypomnieć o przemijalności i kruchości naszego życia. Wyraża on także naszą gotowość
i chęć nawrócenia. Otwórzmy nasze serca na Bożą miłość i w modlitwie poprośmy Boga o łaskę przemienia serc.

Komentarz przed Liturgią Słowa:

Jezus, będący zarówno Bogiem, jak i Człowiekiem, przychodzi do ludzi, aby zrealizować Boży plan zbawienia. To spotkanie materializuje się poprzez postać ludzi – Maryi i Józefa, którzy pełnią kluczową rolę w tym wyjątkowym wydarzeniu. Rozpoznawcami przychodzącego Boga są Symeon oraz prorokini Anna, będący uosobieniem tęsknoty pokoleń oczekujących na Zbawiciela. Ich obecność podkreśla głębokie zrozumienie i przyjęcie boskiego działania w historii ludzkości. To spotkanie symbolicznie wprowadza w spełnienie obietnic Starego Testamentu, zwiastując nadejście długo oczekiwanego Zbawiciela.

Komentarz przed Komunią Świętą:

Zakończenie okresu śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek w Polsce następuje wraz z uroczystością Matki Bożej Gromnicznej. To symboliczne wydarzenie stanowi jednocześnie zakończenie tradycyjnego okresu Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto pełni rolę zamknięcia cyklu uroczystości związanych z objawieniem się Słowa Wcielonego światu. Niech Boże błogosławieństwo, które otrzymujemy, umacnia nas w przeżyciach ostatnich tygodni. W tym czasie Syn Boży stał się człowiekiem, zamieszkując pośród nas i stając się światłem w naszym życiu.

Komentarz przed prefacją:
Za chwilę kapłan odmówi modlitwę dziękczynną, którą jest prefacja. Wsłuchując się w wypowiadane słowa, wzbudźmy
w naszych sercach wdzięczność za ofiarę Chrystusa, przez którą zostaliśmy Zbawieni. Niech ta cześć Eucharystii będzie naszym dziękczynieniem za wszelkie otrzymane dary.

Przed błogosławieństwem:
Niech błogosławieństwo, które za chwilę otrzymamy z rąk kapłana, umacnia nasze dążenie do pełnego zjednoczenia z Panem Bogiem i pomoże każdego dnia żyć miłością do Chrystusa i bliźnich.

Komentarz przed Mszą Świętą:

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II. Dlatego podczas obecnej Mszy Świętej zwróćmy szczególną uwagę na obecność i potrzeby chorych, a także osoby, które na co dzień opiekują się najbardziej potrzebującymi.

Komentarz przed Komunią Świętą:

Eucharystia jest ofiarą Ciała i Krwi Chrystusa, jednocześnie stanowi źródło nieustającej miłość Boga do człowieka. Niech przyjęte przez nas Ciało i Krew Chrystusa napełnią nasze serca oraz wzmocnią w pielgrzymce ku Królestwu Bożemu.

Komentarz przed Gloria:

Chwała na wysokości Bogu jest starochrześcijańskim hymnem, w którym wierny lud wyraża swoje ukorzenie przed najdostojniejszym Bogiem. Hymn ten odśpiewujemy w postawie stojącej, co ma przypominać o radości z odkupienia, ale także ma wskazywać naszą gotowość do pójścia za Chrystusem.

Komentarz przed błogosławieństwem:

Umocnieni obecnością Chrystusa, którego właśnie przyjęliśmy w Eucharystii, pragnijmy teraz Bożego błogosławieństwa, abyśmy zawsze odważnie i bez wahania wyznawali, że jesteśmy Jego oddanymi uczniami. Niech nasza wiara i świadectwo życia będą świadectwem Jego miłości, a Boże błogosławieństwo niech towarzyszy nam w każdym kroku naszej drogi, umacniając naszą wierność Jezusowi Chrystusowi.

Komentarz przed procesją z darami:

Do ołtarza zanosimy chleb, wino i wodę, które za sprawą Ducha Świętego staną się Ciałem i Krwią Chrystusa, który jest naszym Zbawicielem. Skupieni na modlitwie, zanieśmy także nasze dary oraz włączmy się we wspólny śpiew.

Komentarz przed rozesłaniem:

W dzisiejszej Liturgii przyjęliśmy Chrystusa jako naszego Zbawcę i Pana. Niech nadchodzący tydzień będzie dla nas okazją do przyjmowania woli Bożej, abyśmy pozwalając się Mu kierować po właściwych ścieżkach, byli w każdej chwili bliżej Bożego Domu.