Przed liturgią:
W Uroczystość Najświętszej Trójcy gromadzimy się na sprawowaniu Eucharystii, aby wielbić Boga jedynego w trzech Osobach. Stajemy dziś wobec tajemnicy, która przekracza ludzkie rozumienie, a jednocześnie odsłania nam serce naszej wiary w Boga, który jest doskonałą jednością i wspólnotą miłości. Ojciec stwarza i podtrzymuje świat w istnieniu, Syn – Jezus Chrystus – objawia nam tę miłość i prowadzi nas do zbawienia, a Duch Święty uświęca Kościół i napełnia nasze serca Bożą obecnością. W tej jedności osób Bóg zaprasza każdego z nas do udziału w swojej miłości. Prośmy w tej Eucharystii, abyśmy dostrzegali działanie Trójcy Świętej w naszych życiach i potrafili odzwierciedlać je w naszej codzienności.
Przed Liturgią Słowa:
Dzisiejsza Liturgia Słowa ukazuje nam wielorakie działanie Boga w historii człowieka i w naszym codziennym życiu. Nasz Bóg jest Bogiem pełnym miłosierdzia, który nie pozostaje obojętny na ludzkie sprawy, lecz pochyla się nad nimi z troską i miłością, wskazując nam drogę prowadzącą do zbawienia. Bóg Ojciec w sposób szczególny objawił swoją miłość i miłosierdzie, posyłając na świat swojego Syna, który przez swoje życie, mękę, śmierć i zmartwychwstanie przyniósł ludziom dar odkupienia i otworzył nam bramę do życia wiecznego. Dlatego z otwartym sercem i skupieniem wsłuchujmy się w dzisiejszą liturgię słowa, aby mogła ona nas przenikać i prowadzić. Niech pomoże nam coraz lepiej dostrzegać obecność Boga w różnych momentach naszego życia oraz uczyć się odczytywać Jego działanie w codzienności.