KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii (KODAL) to forma specjalistycznych rekolekcji i kursu jednocześnie zawiązanych z liturgią. Organizowane są one przez Diecezjalną Diakonię Liturgiczną Ruchu Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Zadaniem KODAL-u jest pomoc w przygotowaniu do pełnienia posługi w liturgii we wspólnocie Kościoła parafialnego i diecezjalnego.

W ramach KODAL-u realizowana jest Szkoła Posług Liturgicznych. Przygotowuje ona chłopców do pełnienia posługi ceremoniarza, a dziewczęta do pełnienia posługi komentatorki, służby ładu i darów oraz precentorki. Jej uwieńczeniem jest udzielenie błogosławieństwa do pełnienia danej posługi. Te wszystkie treści analizowane i przyswajane są podczas konferencji, spotkań w grupach i ćwiczeń praktycznych.

Jest to również czas wyciszenia oraz spotkania prawdziwego i żywego Boga w liturgii, modlitwie i wspólnocie. W modlitwie jest to ponadto czas poznawania i doświadczania modlitwy Kościoła – Liturgii Godzin (brewiarza).

KODAL jest adresowany do wszystkich osób zainteresowanych, bez względu na przynależność do grupy, ruchu czy stowarzyszenia kościelnego. To rekolekcje dla tych, którzy pragną głębiej poznać misterium liturgii!

Rekolekcje KODAL odbędą się w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu w okresie 15.01-24.01.2021r. Podczas Kursu Oazowego dla Animatorów Liturgicznych postaramy się jeszcze bardziej poznać Liturgię i się w niej rozkochać. 💙

Rekolekcje KODAL odbędą się w Domu Rekolekcyjnym im. Św. Jana Chrzciciela w Łagowie w okresie  30.01-05.02.2023r.

Z przykrością informujemy, że tegoroczne rekolekcje KODAL, zaplanowane na dni 27 grudnia 2020 - 4 stycznia 2021, zostały odwołane.

To może zabrzmieć jak typowy oklepany początek świadectwa, ale naprawdę bardzo nie chciałam przyjeżdżać na KODAL. Powodów znajdowałam wiele: począwszy od przygotowań do matury, przez liczne wątpliwości co do mojego powołania w Kościele, trudności w relacjach, lęk przed nieodnalezieniem się w kadrze, po dyskomfort z powodu miejsca, gdzie miałam się znaleźć.

Wizja posługi w Diakoni Liturgicznej sprawiała, że czekałam na KODAL bardzo długo. Lubię pisać różnorakie teksty, dlatego gdy poznawałam ich poprawną budowę, cel, prawidłowy sposób ich odczytywania, poczułam się spełniona.


Przyjechałam na KODAL, żeby sprawdzić samą siebie. Czułam, że muszę coś zmienić, działać i to może właśnie Diakonia Liturgiczna jest odpowiednim dla mnie miejscem... nie zawiodłam się!W tym roku pojechałam na wyższy stopień KODAL-u, na którym mogłam wykazać się wiedzą i umiejętnościami, jakie nabyłam posługując jako precentorka w parafii. Przed samym wyjazdem bardzo się stresowałam tym, czy na pewno jestem odpowiednio przygotywana i czy podołam zadaniom, jakie na mnie czekają.

Podczas tegorocznego Kodal-u odbędzie się w niedzielę 02.02 dzień wspólnoty diakonii liturgicznej wszystkich gałęzi Ruchu Światło-Życie. Zapraszamy wszystkie rodziny i dorosłych, którzy są związani z diakonią liturgiczną bądź chcieliby do niej dołączyć. Zamieszczamy poniżej plan. W przypadku chęci udziału w tym wydarzeniu
prosimy o kontakt z parą moderatorską diakonii liturgicznej  (Katarzyna i Tomasz Cupiał) lub animatorem odpowiedzialnym za gałąź dorosłych diakonii liturgicznej (Maciej Krawcewicz)

Te rekolekcje nauczyły mnie, że liturgia jest światem znaków, gestów, postaw. ale przede wszystkim jest ona przesiąknięta Bogiem, jest najdoskonalszą modlitwą i ma wielką moc, bo jest źródłem i szczytem działalności Kościoła . 

Czułem potrzebę zmiany otoczenia, gdyż w moim szkolnym środowisku nie wszyscy akceptują fakt, iż Bóg jest mi bliski, a noszenie alby to duma, a nie wstyd.

Dziękowałem także Panu Bogu za dar powołania do posługi animatora Ruchu Światło-Życie, którą mogłem realizować również podczas kolejnych rekolekcji specjalistycznych naszej Diakonii, które nie są przecież tylko kursem.

(...) Ten przekaz bardzo mocno we mnie utkwił i mam nadzieję, że słowa, które usłyszałem, będą wskazywały i przypominały mi, czym powinna być dla mnie Eucharystia. Bo przepisy są tylko przepisami i owszem, możemy je znać, ale co z tego, kiedy nasze uczestnictwo jest bierne.

(...) właśnie dopiero teraz wiem, że nie ważne, jak Eucharystia przebiegnie, On pojawi się i tak! 

Zrozumiałem, że Eucharystia to nie jest tylko noszenie przedmiotów w odpowiednim czasie, tylko jest to oddawanie czci Bogu za to, co dla nas zrobił i za to, jak bardzo nas kocha.