Niedziela Zmartwychwstania - świadectwo i życzenia moderatora
Czas Triduum Paschalnego zawsze był dla mnie momentem doświadczenia piękna liturgii i wspólnoty, która przeżywa Zbawcze dzieło Chrystusa. W tym roku - mamy pustki w kościołach… Trochę przypomina mi to powrót do początków chrześcijaństwa. Jezus sam z najbliższymi uczniami na Ostatniej Wieczerzy, Jezus i Jego samotność podczas Drogi Krzyżowej oraz kilku uczniów idących do grobu… Następnie,oczekiwane w skupieniu modlitewnym na Zesłanie Ducha Świętego - i dopiero zaczyna tworzyć się wspólnota.
Symbolika światła w liturgii i Piśmie Świętym
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Mszę Świętą bez użycia świec. Nie zdarzają się zbyt często takie sytuacje. Chociaż nawet jeżeli świec nie będzie, to Liturgia i tak będzie ważna! Symbol światła w Liturgii ma nam pomóc ją przeżywać, powinien wskazywać na Chrystusa Zmartwychwstałego, który powiedział: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”
(J 8,12). Wskazuje on nam Tego, który nas wyswobodził z ciemności do swego przedziwnego światła.
Wielki Tydzień w domu - świadectwo #5
Okres Wielkiego Postu był dla mnie trudny, bo przez cały ten czas byłem w domu. Nie czułem, że trwa Wielki Post. Za oknem szerzyła się epidemia, a nadal we mnie była pustka – pustka, która się powiększała nieobecnością Chrystusa w moim życiu.
Wielki Tydzień w domu - świadectwo #4
W tym roku Triduum miało być dla mnie bardzo wyjątkowe. Pierwszy raz miałam zejść z chóru i pełnić posługę precentorki.
Wielki Tydzień w domu - świadectwo #3
Wielki Post i Triduum Paschalne są dla mnie wyjątkowym czasem, podczas którego mogę się zatrzymać i zastanowić trochę bardziej nad swoim życiem. W tym roku wszyscy doświadczymy szczególnym przeżycia tego pięknego okresu liturgicznego.
Wielki Tydzień w domu - świadectwo #2
Triduum Paschalne to serce roku liturgicznego. To najważniejsze święta dla nas, chrześcijan. To wreszcie - moje ukochane święta. Trzy dni, które streszczają całą moją wiarę. Od miłości Wielkiego Czwartku, przez wiarę Wielkiego Piątku do nadziei Wielkiej Soboty, którą kończy radość Niedzieli Zmartwychwstania.
Wielki Tydzień w domu - świadectwo #1
Doświadczam tego, że spotkanie z Bogiem naprawdę wymaga ode mnie wysiłku. W tym roku moją pustynią jest brak wygodniej przestrzeni do przeżywania Wielkiego Tygodnia; odebranie mi czegoś, do czego zdążyłam przywyknąć, ale równocześnie mogę odkrywać duchową walkę, która toczy się w codzienności.
Modlitwa eucharystyczna
Modlitwa Eucharystyczna jest przede wszystkim modlitwą uwielbienia i dziękczynienia, którą kapłan za przykładem Chrystusa wypowiada podczas liturgii eucharystycznej nad chlebem i winem przez co następuje konsekracja darów i obchodzona jest pamiątka śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Jeden ryt, a dwie formuły konsekracyjne
Nie wiem, czy kiedykolwiek ktoś głębiej zastanawiał się nad dobrze nam znanymi słowami konsekracji. Z pewnością duża część osób zna je na pamięć, gdyż w Zwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego te same słowa są powtarzane na całym świecie podczas każdej Mszy świętej, kilka razy w ciągu minuty. Jednak gdy usłyszymy słowa konsekracyjne w Nadzwyczajnej Formie, tj. ,,Mszy w Klasycznym Rycie Rzymskim” to możemy się zdziwić.